Urokliwe miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny

   
 

Frombork

Wersja do wydrukuWersja do wydrukuSend by emailSend by email

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Frombork - to malowniczo położone miasteczko, na południowo- wschodnim brzegu Zalewu Wiślanego związane jest niewątpliwie z postacią Mikołaja Kopernika. Historia Fromborka , a zwłaszcza Wzgórze Katedralne związane jest z przeniesieniem biskupstwa warmińskiego w XIII wieku z Braniewa do Fromborka. Zabudowa wzgórza miała oddawać splendor i przysparzać dostojeństwa biskupstwu warmińskiemu. Wtedy powstała murowana katedra zbudowana według najlepszych rozwiązań średniowiecznego budownictwa sakralnego i obronnego z fortyfikacjami i basztami.

Wokół wzgórza i katedry rozbudowało się miasteczko z budynkami reprezentacyjnymi, administracyjnymi i gospodarczymi Kurii Biskupiej.

Od XVI wieku Wzgórze Katedralne było uważane za skupisko polskiej kultury i nauki na Warmii. W dziejach historii miasta zapisało się wiele wybitnych postaci związanych z kulturą humanistyczną, historyczną i kulturalną. Do najwybitniejszych należy Mikołaj Kopernik ? wybitny astronom i kanonik kapituły warmińskiej. Tu powstało jego wielkie dzieło o obrotach ciał niebieskich. Wzgórze obecnie jest zespołem budowli mieszczącym muzeum poświecone Kopernikowi.

Z Fromborka wiodą szlaki wodne i drogowe w kierunku Kaliningradu. Od wiosny do późnej jesieni odbywają się regularne, codzienne rejsy Białej Floty do Krynicy Morskiej. Tu można także wybrać się na plażę muszelkowa nad wody Zalewu.

Miasto ożywa latem odwiedzane przez tysiące turystów. Katedra wabi nie tylko urokiem budowli, ale także koncertami organowymi, a przyroda zachęca do wypraw na piesze wędrówki.