Urokliwe miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny

   
 

Mikołajki

Wersja do wydrukuWersja do wydrukuSend by emailSend by email

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Mikołajki - miasteczko nazywane "perłą Mazur" leży w przesmyku pomiędzy dwoma wąskimi jeziorami rynnowymi: Mikołajskim i Tałty. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości dotyczą 1444 roku, kiedy była jeszcze wsią rybacką. Zainteresowanie zdobyło kilka lat po I wojnie światowej i od tego czasu Mikołajki są jednym z najpopularniejszych mazurskich ośrodków letniskowych. Jest to główne centrum żeglarzy, gdyż tędy przebiega główny szlak wodny z Rucianego-Nidy do Giżycka i Rynu. Nie brakuje tu hoteli, restauracji, barów, kiosków z pamiątkami ani sklepów ze srebrem i bursztynem.

Przez całe lato odbywa się w Mikołajkach wiele imprez: sezon otwiera Festiwal Króla Sielaw, są też "Szanty w Mikołajkach" czyli Festiwal Piosenki Żeglarskiej, oraz wiele prestiżowych regat żeglarskich. Wszystko to sprawia, iż to niewielkie, bo liczące ok. 4000 mieszkańców miasteczko, zmienia się w lecie w wielkie, tętniące życiem centrum turystyczne.

Będąc w Mikołajkach, koniecznie trzeba przespacerować się malowniczą promenadą, biegnącą wzdłuż przystani jachtowej, przy brzegu Jeziora Mikołajskiego. Możemy stamtąd podziwiać przepływające żaglówki, lub zjeść smaczną rybę w jednej z wielu przybrzeżnych smażalni.Biała flota umożliwia spacer po jeziorach i zachęca do całodniowej wycieczki.