Urokliwe miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny

   
 

Sanktuaria

Wersja do wydrukuWersja do wydrukuSend by emailSend by email

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Święta Lipka - "Perła" polskiego baroku - sławne sanktuarium Maryjne. Już od kilku wieków przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kościół stanął na miejscu rosnącej tu niegdyś lipy, która dała początek i nazwę miejscowości.

Według dawnych opowiadań w zamku kętrzyńskim pewien skazaniec oczekiwał wyroku śmierci. W nocy przed wykonaniem wyroku objawiła mu się Matka Boża i poleciła wyrzeźbić figurkę. Rankiem znaleziono przy skazańcu cudowną figurę przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku. Sędziowie uznali to za znak, iż Bóg ułaskawił złoczyńcę, więc i oni go zwolnili. Ten ustawił figurkę na przydrożnej lipie. Wkrótce miejsce to zaczęło słynąć cudami.

Drugim sanktuarium po Św. Lipce jest Gietrzwałd Licznie odwiedzana miescowość przez wiernych ze względów religijnych. Nie jest już tak okazałym miejscem pod wzgledem zabytkowym, jednak wartym odwiedzenia. Zródełko wypływeajace z głębi ziemi ma właściwosci uzdrawiajace, uznane jako jedn z cudów po objawieniach Matki Boskiej. Gietrzwałd jest jednym z ważniejszych ośrodków kultu religijnego na świecie.