Urokliwe miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny

   
 

Zabytki Morąga i Miejski Szlak Turystyczny

Wersja do wydrukuWersja do wydrukuSend by emailSend by email

Morąg to przede wszystkim piękne położenie w sąsiedztwie jezior i bogata, prawie 700 letnia  historia miasta .  Liczne zabytki architektury są świadectwem na bogatą przeszłość.

W mieście znajdują się liczne, pochodzące z okresu średniowiecza zabytki. Ich poznanie umożliwia Miejski Szlak Turystyczny.

  • Gotycki ratusz, zbudowany 1444 r. znajduje się na Placu Jana Pawła II. Zniszczony w późniejszych pożarach. Zabytek ten został obrócony w ruinę w styczniu 1945 roku, w czasie działań wojennych - zawaliły się dach i wieża, pozostał jedynie szkielet budowli. Po wojnie ratusz został odbudowany. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich, a następnie muzeum. W latach 2003-2006 dokonano generalnego remontu całego obiektu, a także otoczenia, łącznie ze znajdującymi się w pobliżu armatami napoleońskimi. Wnętrza ratusza odzyskały swój historyczny blask. Od tego czasu ratusz jest  kulturalnym centrum miasta. W specjalnej sali konferencyjno-szkoleniowej odbywają się koncerty oraz sesje Rady Miasta. W budynku tym znajduje się punkt informacji turystycznej. A przed budynkiem ratusza postawiono pomnik Jana Pawła II. Przed ratuszem w centrum miasteczka stoją dwie potężne armaty - symbol miasta i jego niewątpliwie atrakcja turystyczna.

 

  • Pałac Dohnów zbudowany w latach 1562-71 r. przez Achacego Dohnę. Przebudowany   w latach  1717-19 następnie  zniszczony w czasie wojny i odbudowany po wojnie. Pierwsze 18 lat życia spędził w Morągu Johann Gottfried Herder (1744-1803), jeden ze znamienitszych  niemieckich filozofów. Oprócz pomnika uczonego, stojącego w pobliżu kościoła, w Morągu jest Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur im. J. G. Herdera. W pałacowych salach znajduje się  wystawa stylowych wnętrz oraz ciekawe zbiory malarstwa  - sztuka sakralna, epitafijna i dworska dawnych Prus Książęcych, XVII-wieczne malarstwo holenderskie. Pomnik Johanna Gottfrieda Herdera, wybitnego myśliciela, filozofa i etnografa, znajduje się na ul. Herdera, naprzeciw miejsca, gdzie do 1945 roku znajdował się dom rodzinny J. G. Herdera.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
  • Fragmenty murów i baszt z XIV  i XV wieku wykonane zostały z głazów narzutowych i cegły. Średniowieczne obwarowania  zachowały się jedynie fragmentarycznie. W XIX wieku rozebrano bramy Ostródzką, prawdopodobnie też Młyńską i Zamkową - znajdującą się we wschodnim ciągu murów - oraz bramę Pasłęcką broniącą dostępu do miasta od zachodu.

 

  • Pozostałości zamku krzyżackiego rozebranego w 1815 r. Obecnie od 2001 r. w trakcie odbudowy przez prywatnych właścicieli. Na zamku wciąż prowadzone są szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne. Odkopano dawne fosy i piwnice, zabezpieczono fundamenty murów i wież. W dawnej Sali kinowej mieszczącej się w zamku do lat 90  dokonano sensacyjnego odkrycia. Po zerwaniu pokrycia sufitu okazało się, że drewniany strop tej dawnej reprezentacyjnej izby zamkowej zdobią całkiem nieźle zachowane XVI-wieczne polichromie. Zamek znajduje się na skraju starej części Morąga, w pobliżu kościoła parafialnego.

 

  • Gotycki kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z 1303-1331 r. Budowę kościoła rozpoczęto w 1 poł. XIV w, a trwała ona z przerwami do pocz. XVI stulecia.
    Warto zobaczyć unikatowe elementy wystroju i wyposażenia wnętrza: ogromny krucyfiks i rzeźbione epitafia dobroczyńców kościoła z XIV w,  ścienne w prezbiterium, barokowe ołtarze, fragmenty baptysterium i organy z 1705 r. wykonane w miejscowym warsztacie rodziny Obuchów i odrestaurowane w latach  90. XX w.

 

  • Zabytkowe  dwie wieże ciśnień -  Jedna z wież  w Morągu została wybudowana na początku XX wieku w roku 1908, a druga w 1935r. Wieża z 1908r.  ma wysokość  około 25 metrów. W latach 50 -tych ubiegłego wieku w  Morągu  rozbudowano i zmodernizowano  sieć wodociągową i wieża przestała spełniać swoją funkcję. Zabytek obecnie jest własnością prywatnego inwestora.